تبلیغات
Günaydın Azərbaycan - زینب پاشا
Günaydın Azərbaycan

Hoşgeldiniz
Welcome to Azerbaijani Weblog

Mudur : Polat Alemdar

زینب پاشا

1390/09/7  Time: 18:50

Bu Yazinin Bölməsi: Azərbaycan(آذربایجان) ،زینب پاشا از جمله زنان مبارزی كه در تاریخ معاصر آذربایجان تا حدود بسیاری ناشناخته مانده و اطلاعات چندانی از زندگی وی در دست نیست ، زنی است تبریزی به نام «زینب پاشا» كه به تنهایی نهضتی ماندگار و غرورآفرین بر پا ساخت.

زینب پاشا كه در منابع گوناگون با نامها و القابی چون: «بی بی شاه زینب»، «زینب باجی» ، «ده باشی زینب» و «ائل قیزی» از او یاد شده است، فرزند «شیخ سلیمان» از مردان تهی دست محله «عموزین الدین» تبریز بود. از تاریخ تولد، دوران كودكی و جوانی وی مطلبی در منابع تاریخی ذكر نشده است اما نام «زینب پاشا» در جریان قرارداد استعماری رژی و آغاز مبارزات ضداستبدادی و ضداستعماری وی برای همیشه در تاریخ ثبت گردید.

سال ۱۲۶۳ شمسی زینب و گروه وی مبارزات خود را آغاز كرده و از اواخر دوره ناصری تا زمامداری مظفرالدین شاه در صحنه سیاسی آن دوران به نقش آفرینی پرداخته اند.در بستن بازار تبریز در اعتراض به دادن حق انحصاری فروش توتون و تنباكوبه انگلیسی ها نقشی موثر داشت. او و یارانش كه جملگی زن بودند در این راه با مزدوران حكومت وقت مبارزه كردند.
در چنین احوالی بود كه زینب پاشا به همراه عده‌ای زن به بازار ریخته و پس از درگیری با ماموران، بازاریان را مجبور به تعطیل بازار كردند. چنین حركت‌های انقلابی و ضد استعماری از زنان تبریز به رهبری زینب پاشا ادامه می‌یابد تا در زمانی كه در سال‌های انقلاب مشروطیت قحطی و گرسنگی به دلیل احتكار و گران فروشی، شهر تبریز را فرا گرفته بود.
در این زمان نیز زینب پاشا به همراه یارانش كه گفته می‌شود 3 هزار تن بودند با شناسایی محتكران به انبارهای آنها حمله كرده و آرد و گندم و جو را بین فقرای شهرها و روستاها توزیع می‌كردند. دلاوری‌های این زن به حدی بوده است كه برخی از شعرای مرد در وصف او ابیاتی سروده اند.
میرزا فرخ از شاعران آن دوران است كه در شعری 22 بیتی به شرح واقعه قیام زینب پاشا در بازار پرداخته و در آخر اقرار كرده كه:«در چنان روزی این حقیر (میرزا فرخ) از ترس از خانه بیرون نیامدم.» از زمان مرگ زینب پاشا اطلاع درستی در دست نیست اما در منابع آمده است كه وی در اواخر عمر به همراه تعدادی از یارانش به كربلا عزیمت كرده است. تندیس این بانوی مبارز در موزه مشروطه تبریز موجود است.Yaziçi:Polat Alemdar

Edit:---

آرشیو موضوعی(Bölmələr)

آرشیو(Arşiv)

آخرین پستها(Son Yazilar)

نویسندگان(Yaziçilar)

لینکدونی(Link)

نظرسنجی

  • آیا این وبلاگ رضایت شما را جلب کرده است؟آمار وبلاگ(Ziyarət)

  • (Hepsi)کل بازدید :
  • (Bu Gün)بازدید امروز :
  • (Dünən)بازدید دیروز :
  • (Bu Ay)بازدید این ماه :
  • (Keçmiş Ay)بازدید ماه قبل :
  • (Yaziçi Sayisi)تعداد نویسندگان :
  • (Yazi Sayisi)تعداد کل پست ها :
  • (Son Bakiş)آخرین بازدید :
  • (Son Gündələmə)آخرین بروز رسانی :

(Axtariş)جستجو


اوقات شرعی

رنک الکسا

ابزار هدایت به بالای صفحه